Вязання джгутів спицями та гачком (87 фото) – візерунки, схеми та майстер-класи для початківців

Дана стаття розповідає, як в’язати джгути спицями та гачком. Як вибрати інструменти, матеріали, візерунок і техніки. Корисні рекомендації та велика колекція фото процесів в’язання і готових робіт. В’язання джгутів спицями та гачком — схеми з описом в’язання кос для початківців, фото ідеї та майстер-класи

Здавна люди, що населяють північ Європи, займалися таким видом рукоділля, як в’язання.

Головним чином з овечої вовни двома або більше спицями, гачком, а то і зовсім голкою вони творили речі, які могли подарувати тепло і комфорт в суворому кліматі.

Гернсі, Фарерські острови, Скандинавія — всі ці місця славляться своїми в’язальними традиціями.

Тому достеменно невідомо, де зародилася техніка перехрещування петель, утворює на полотні джгути або коси.

Традиційно таке в’язання називається аранским — за назвою острова на півночі Ірландії.

Класичний аранський светр в’яжеться на двох спицях і має добре впізнаваний вигляд.

Це широкий узор по центру переду, утворений складним переплетенням кос, а з боків від нього більш тонкі узорні смуги.

Таке ж розташування візерунків повторюється на спинці і рукавах. Низ светра і рукавів і горловина оформлені гумкою.

Зараз, коли асортимент пряжі для в’язання небувало широкий, будь в’язальниця може відчути себе творцем шедеврів.

І при цьому достатньо мати у своєму репертуарі лише три-чотири добре освоєних візерунка, що вже говорити, коли їх десятки!

Брутальний светр з вовни домашнього прядіння і ніжний жакетик з віскози, рельєфний плед, пов’язаний на товстих спицях і конверт для малюка…

Основи

Інструменти і матеріали:

  1. Для візерунків в’язання спицями потрібні, власне, спиці відповідної товщини. Вона зазвичай вказується на упаковці пряжі. Якщо упаковки немає, то товщина спиць приблизно повинна дорівнювати товщині пряжі.
  2. Крім того, потрібна допоміжна спиця для в’язання складних і широких кос. Краще всього, якщо це буде спеціальна спиця з вигином посередині — він потрібен, щоб в процесі в’язання переносяться петлі не зісковзували. Вона повинна бути тонше основних спиць.
  3. Лічильник рядів. Ті, які надіваються на спицю, можна використовувати при в’язанні на двох спицях. Що надіваються на палець або зап’ясті — і при круговому.
  4. Маркер петель. Для розмітки петель можна користуватися звичайними англійськими шпильками, хоча їх асортимент в спеціалізованих магазинах дуже широкий. Крім виконання своєї прямої функції, яскраві штучки дозволяють перейти, дати відпочити очам, особливо при в’язанні з пряжі темних тонів.
  5. Міліметровий папір. Потрібна для малювання схеми, якщо планується виріб зі складним візерунком або поєднанням декількох візерунків. Закриваючи провязанные ряди схеми спеціальним пристосуванням або навіть простий лінійкою, можна уникнути помилок при в’язанні.

Вибір пряжі

В залежності від ідеї, підходить пряжа будь-якого складу — і шерсть, і мохер, і сумішева бавовняно-віскозна.

Складаючи композиції з джгутів, потрібно врахувати такий нюанс: чим ширший і масивніший коса, тим товще і щільніше повинна бути пряжа.

Конструктор візерунків

В’язання тонких кос не представляє складності, так що впорається навіть починаюча в’язальниця. Для них досить лише двох спиць, допоміжна не потрібно.

Найбільш прості джгути складаються з двох, трьох або чотирьох петель, хоча найчастіше використовується симетрія досягається використанням парного кількості петель.

Косичка з двох петель

Найпростіша коса являє собою перехресті двох лицьових петель і може вважатися частиною гумки 2х2 або 2х1, наприклад, при в’язанні рукавиць.

Чергування таких косичок з звичайними, неперекрещенными, петлями, надає навіть самому простому в’язаної виробу шарм і індивідуальність.

Просто в особовому ряду спочатку провязывается друга від спиці петля (в залежності від бажаного ухилу кіски спиця заводиться в петлю або перед роботою, або за нею), а потім перша.

Коса з чотирьох петель

Більш складний варіант коси складається з чотирьох лицьових петель, дві з яких перехрещуються направо (2 перші петлі зняти і помістити за роботою) або ліворуч (петлі перед роботою).

Робити це краще всього не в першому ряду після початку в’язання і не в кожному ряду. Кожен другий лицьовій або кожен третій лицьовій ряд — кращий вибір.

Можна поекспериментувати, варіюючи величину проміжку між перекрещиваниями в провязываемом джгуті.

Крім того, має значення, так би мовити, оточення. При вывязывании до і після коси по одній або дві виворітного петлі, візерунок набуває структуру і різну візуальну щільність.

Якщо ж створити фон з лицьових петель або перехрещувати виворітні петлі серед виворітних, ефект теж може бути цікавим.

Джгут-змійка

Якщо робити перехрестя не в одну, а в різні сторони, то одна прядка весь час виявляється зверху і набуває вигляду звивається змійки.

Ефект посилюється, якщо петлі, виявляються знизу, будуть виворітними, також, як і петлі фону.

Асиметрична коса

Коса на трьох петлях має невелику ширину і витончений вид.

Всі перераховані вище види кос можна комбінувати один з одним і чергувати з доріжками лицьових петель на тлі полотна з виворітних.

Складні візерунки

Ускладнення кос ведеться за рахунок як збільшення кількості петель, складових візерунок, так і за рахунок додавання елементів інших візерунків.

Для їх створення вже потрібен певний досвід і додаткові спиці (або петлесъемные шпильки).

Їх схеми часто друкуються в книгах і журналах по рукоділлю, так що вибір утруднений тільки кількістю знайденого матеріалу.

Коси на полотні можуть розташовуватися по-різному.

Прямі коси

Прості прямі джгути на тлі виворітного гладі. Підходять для в’язання чоловічих і жіночих речей в спортивному і навіть офісному стилі.

Решітка з джгутів

Як варіант: коси можуть перехрещуватися один з одним, утворюючи витончену грати.

Ромби і соти

Ці прості візерунки під силу кожному. А знайти підходящу схему не складе праці.

Прості ромби

При більш помітних перекрестьях на полотні утворюються ромби. Вони можуть як провязываться у всі виріб, так і утворювати обмежену візерункову панель, наприклад, по центру переду пуловера.

Цей тип візерунків підходить як для чоловічих і жіночих речей, так і для в’язання пледів і подушок.

Ускладнені ромби

Додавання в центр ромбів інших дрібних візерунків крім виворітного гладі, наприклад, перлового, шишечок або ажурних доріжок створює ефект складності і різноманітності.

Соти

Стільники відрізняються більш щільною структурою. Різні візерунки цієї групи підходять для в’язання теплих зимових речей.

Крупнофактурний візерунки

Тут важко виділити окрему косу. Переплітаючись між собою, елементи візерунка утворюють єдину композицію, яка підходить як для дизайну традиційних аранских светрів, так і для пледів.

Ажурні візерунки

Візерунки з накидами, що утворюють ніжну пухку структуру, також можуть доповнюватися косами.

Ажурні елементи можуть формувати як окремий малюнок, обрамлений джгутами, так і поміщатися всередині самих перевитий.

Фантазійні візерунки

Ці візерунки втілюють на полотні образ казкових фантазій — витончені гілочки з квітами, метелики, китайські ліхтарики…

Коси, пов’язані гачком

Крім в’язання спицями, різні візерунки також можуть бути вив’язані гачком. У цього методу теж багато прихильників по всьому світу, і багато в’язальниці успішно поєднують ці вміння.

При в’язанні гачком малюнок формується стовпчиками з накидом (ССН), і стовпчиками без накиду (СБН).

В’язання за допомогою повітряних петель

  • Полотно в такому візерунку в’яжеться СБН до отвору, в який буде пропускатися пасмо коси.
  • Потім в’язання переривається, і провязываются повітряні петлі (ВП) в кількості, необхідній для ширини пасма.
  • Після цього слідують кілька рядів СБН, пров’язуючи ВП рівною кількістю стовпчиків. Повторюють. По закінченні в’язання товстим гачком протягають одну пасмо під інший.

В’язання об’ємними стовпчиками

Крім того, чергуючи і перехрещуючи опуклі і увігнуті ССН, можна отримати косу, майже неможливо відрізнити від пов’язаної спицями. Їх можна виконати, обхоплюючи нижній стовпчик гачком.

Якщо обхват з боку за роботою, то стовпчик виходить опуклим, якщо з боку перед роботою — то увігнутий.

В’язання цих видів стовпчиків — основа для створення великої кількості цікавих візерунків.

«Речі ручної роботи — розкіш, мати їх кожному не обов’язково, хто хоче їх отримати — небудь платить майстру за працю, або робить їх сам», — вислів Коко Шанель повністю застосовно і до в’язання.

Сьогодні це не тільки і не стільки джерело заробітку, але і спосіб самовираження, що допомагає розкрити творчий потенціал.

Фото схем в’язаних джгутів