Вязання аран спицями (74 фото) – схеми та майстер-класи з описом простих аран для початківців

Майстер-клас, як в’язати спицями джгути, кельтські коси, ажурні ромби, серця і об’ємні переплетення для початківців. Фото в’язання і правила створення класичного дизайну аран. В’язання аран спицями — візерунки, схеми і опис для початківців: в’яжемо коси і джгути, фото ідеї простих аран

Арани, або ірландські візерунки, спочатку створювалися для прикраси рибальських светрів в західній Ірландії.

Примітно, для жителів аранских островів в’язання складних мотивів складає національну гордість, як наприклад жостовских розпис для наших співвітчизників.

Місцеві жителі наповнювали змістом кожен орнамент.

Так, коса з петель повинна була принести господареві удачу в море, сітка з джгутів — багатство, закручені ланцюжка — вірність і щастя в коханні, «древо життя» — поява первістка.

Але химерне переплетення кос, ланцюжків і ромбів виглядає настільки ефектно, що техніка створення візерунків користується великим попитом у наші дні серед майстрів зі всього світу.

Візерунки, спочатку мали релігійно-обрядове значення, прикрашають сучасні пуловери, светри, жилети від відомих модних будинків.

Надихнувшись багатою історією, приступимо до освоєння техніки виконання в’язання.

Вибираємо пряжу і спиці

Дуже важливо перед початком роботи правильно вибрати інструментарій, від цього залежить успіх всього в’язального проекту.

Відразу відзначимо, що пряжі буде потрібно набагато більше, ніж для стандартних моделей. Полотно виходить досить щільним, і швидко «з’їдає» нитка:

 • Вибирайте пряжу з великим запасом, віддаючи перевагу натуральним вовняним складам. Ще одна особливість — вона повинна бути багатошаровим, тобто скрученої з декількох маленьких ниточок. Так виступаючі елементи будуть здаватися рельєфніше, а петельки ляже рівніше. Світлі однотонні відтінки значно спрощують роботу зі схрещеними петлями, а темні тони вимагають більшої уваги з боку в’язальниці і хорошого освітлення. Пряжа секційного фарбування з короткими секціями не підійде для аран, так як рельєфний візерунок не буде чітко проглядатися, а ось нитки з дуже плавним колірним переходом можна спробувати в роботі. Цікаво у виробі виглядає легкий меланж, або твід;
 • Основні спиці вибирають під товщину пряжі і тип виробу. Виробник вовни виставляє рекомендований розмір спиць на упаковці. Візерунок досить щільний, тому можна вибирати середнє значення. Матеріал інструменту не так важливий і може бути будь-яким. Коли в’язальниця перехрещує петлі, їй потрібно зняти деяку кількість на допоміжну спицю, або на петледержатель. Такий спицею може стати будь-яка двостороння, зручна для майстра. Існують спеціальні спиці, увігнуті в середині і мають U-подібну форму. Ця конструкція полегшує перенесення петель і запобігає їх падінню. Діаметр допоміжного інструменту повинен бути трохи менше основних спиць, а довжина 10-18 см;
 • Для роботи, можливо, буде потрібно кілька в’язальних маркерів (замків), які надягають безпосередньо на спиці, або на петлі, а також лічильник рядів. Ці пристосування зовсім не обов’язкові, але можуть значно спростити процес.

Перед роботою над проектом обов’язково зв’яжіть і виперіть кілька зразків, щоб уточнити щільність в’язання.

Основні принципи

Рельєф з аран розташовують на платочної або лицьовій гладі. Сам орнамент створюється за рахунок різноманітного схрещування петель.

За роки вдосконалення техніки, аранское в’язання обзавелося власними термінологією і набором прийомів. Ось основні з них.

Нахили вправо і вліво

При вывязывании кос можна залишити зняті петельки перед полотном, тоді коса, переплітаючись, нахилиться вліво. Якщо залишити їх за роботою, коса нахилиться вправо.

Щоб розташувати петлі попереду або позаду роботи, перекиньте їх на допоміжну спицю, причому спицю варто розташовувати вперед або ззаду наперед, до перекидання на неї петель.

Знімайте петлі з лівої спиці на ліву сторону допоміжної спиці.

Провязування перекинутих петель

Можна в’язати прямо з допоміжної спиці, але досвідчені майстри рекомендують повертати їх на ліву спицю до провязывания. Спробуйте обидва способи, щоб вибрати найбільш зручний для себе.

Проста коса

Для їх виконання користуються панчішної в’язкою, перехрещуючи рівну кількість петель.

Наприклад, три лицьові петельки, залишені за полотном, перехрещуються з трьома лицьовими петлями перед ним. Більш складний варіант коси представлений на схемі.

Перекрещенная петля

Комбінація схрещених петель, які утворюють орнамент за схемою.

Колони з ромбів

Схрещування, при яких смуги накладаються між собою ромбоподібним орнаментом, утворюючи джгутики, коси, О-подібні та Х-подібні мотиви.

Панель

Декілька кіс і джгутів, пов’язаних поруч і утворюють нову картинку.

Джгути

Виходять, коли прості схрещування дві на дві петлі, або чотири на чотири накладаються один на одного.

Читання схем

Всі описані елементи на схемі позначають відповідними піктограмами. Один квадратик на схемі — одна петелька:

 • Раппортом в схематичному малюнку називають повторювану частина, яка може бути як горизонтальною, так і вертикальною.
 • Петлі лицьового ряду провязывают за схемою справа наліво, виворітні — зліва направо.
 • Будьте уважні, на схематичному зображенні петлі промальовані так, як вони будуть виглядати на лицьовій стороні.
 • Тобто при повороті в’язання на виворітну сторону, вам потрібно робити все навпаки — намальовані лицьові петлі провязивать ізн.п., а виворітні — п. осіб.

Трапляються схематичні зображення, на яких взагалі не визначено виворітні ряди, тоді при повороті петлі вывязываются «по малюнку».

Будьте уважні, якщо вывязываете виріб вкруговую, адже тоді у вас немає виворітних рядів.

Схеми в’язання з описом

Освоївши всі основні прийоми, можна приступати до створення власного візерунка. Надихнутися і потренуватися можна на схемах з інтернету. Ось найпопулярніші мотиви з описом.

Кельтська в’язь з раппортом на 24 петлі

Починаємо в’язання на лицьовій стороні:

 • Дві ізн.п., 4 скрещ. л. п. з нахилом вправо, 4 ізн.п., 4 скрещ. вправо, 4 виворітних, чотири перехрещених з нахилом вправо, дві виворітних. Повернути в’язання.
 • Дві л. п, чотири ізн.п, 4 л. п., чотири виворітних, 4 л. п, 4 ізн.п., 2 к. п. Повернути на лицьову сторону. Повторювати згідно зі схемою.

Пятиленточный аран

Рапорт узору — 8 рядів. Починаємо на лицьовій стороні:

 • Дві изнаноч.п., 2 осіб., 1 изнаночн., дві осіб, 1 ізн.п., дві осіб., 1 ізн.п., дві осіб., 1 ізн., 2 осіб., 2 ізн. Повертаємо роботу.
 • Дві осіб. п., дві в. п., 1 л. п., дві в. п., одна л. п., дві в. п., одна л. п., дві в. п., 1 л. п., дві в. п., дві л. п..
 • Поворот роботи. Двійка в. п., пара л. п., одна ізн.п., п’ять схрещених л. п. з нахилом вліво, 1.п., п’ять схрещених з накл. вліво, дві ізн.п.
 • Продовжувати згідно схематическому зображенню.

Древо життя

Малюнок в’яжеться за схемою. Пам’ятайте, що на виворітних рядах позначення читаються навпаки. Умовні позначення:

 • сині клітини — приступити до вив’язування наступній петлі;
 • горизонтальна риса — виворітна петля на лицьовій стороні і в перехрещених петлях;
 • вертикальна риса — лицьова петля в схрещених петлях
 • біла клітка — лицьова петля;
 • 2 п. разом виворітною;
 • додати одну п. зліва;
 • зробити дод. петлю справа;
 • скрещ. л. п.;
 • дві перехрещені петлі з нахилом вліво;
 • дві перехрещені петлі з нахилом вправо;
 • чотири перекрещ.п. з нахилом вліво;
 • 4 перекрещ. з нахилом вправо.

Фото, схеми для в’язання аран