Лялька своїми руками в домашніх умовах (78 фото) – покрокові інструкції і майстер-класи ляльок з паперу, тканини та картону

Покрокові інструкції, як зробити ляльку своїми руками. Вибір технік, матеріалів та інструментів. Оформлення особи, ляльки на каркасі, обереги. Багато фото ідей. Лялька своїми руками в домашніх умовах — майстер-клас з покроковим описом для початківців + фото ідеї

Створення ляльок своїми руками в домашніх умовах – відмінний спосіб виразити свій талант.

До того ж подібне хобі дозволяє істотно заощадити на покупці дитячих іграшок та інтер’єрних прикрас.

Вибір техніки і матеріалів

Перш ніж починати роботу над подібними виробами, потрібно вибрати техніку. Найбільш популярні варіанти ляльок:

 1. В’язані. Можуть виконуватися гачком або спицями. Необхідні матеріали – нитки будь-яких кольорів і фактур, схеми в’язання.
 2. Тканинні. Існує маса різновидів, починаючи від тильд і закінчуючи пупсами. Для створення потрібно тканина тілесного відтінку, викрійки, пряжа для зачіски, кольорові клаптики, обрізки шкіри.
 3. З капронових колгот і шкарпеток. Перевага – зворушливий вигляд. Недолік – невисока міцність, необхідність обережного поводження. Для виготовлення потрібні лише колготи, шкарпетки, наповнювач.
 4. Для заварника. Відрізняються відсутністю ніжок і в деяких випадках особи. Є помічницями в заварюванні чаю (дозволяють йому зберегти аромат і корисність по максимуму). Шиються з клаптиків різного формату.

Виготовлення текстильної ляльки

Змайструвати ляльку з тканини досить просто. Потрібно лише дотримуватись поданої нижче інструкції:

 1. Виготовити на аркуші паперу викрійку з вказівкою всіх розмірів. Можна використовувати готовий трафарет або свої мірки.
 2. Перенести ескіз на тканину за допомогою крейди.
 3. Вирізати заготовки, враховуючи необхідність припусків на шви (5 – 10 мм).
 4. Прикріпити до выкроенному тілу ніжки і ручки, прострочити.
 5. Накласти обидві заготовки один на одного обличчям всередину, приметать, а потім прошийте на машинці, залишивши не простроченным верх.
 6. Вивернути тулуб з кінцівками. Наповнити приготованим наповнювачем, коригуючи щільність паличками або шпажками.
 7. Зашити залишалося не зшитим отвір.
 8. Виготовити і прикріпити волосся. Оформити личко.
 9. Пошити вбрання і взуття.

Як спорудити зачіску

Волосся «нарощують», дотримуючись таких дій:

 1. Вибирають матеріал. Це можуть бути нитки для в’язання, овеча вовна, фетр, стрічки з атласу, льону. Підійдуть штучні волосся.
 2. Готують необхідні пристосування. Для процедури потрібні ножиці, голка, сантиметрова стрічка, стрічка з клейовим шаром, клейовий пістолет, клей момент, цигарковий папір, звичайна лінійка, коробка CD.
 3. Визначаються з довжиною. Якщо дитина ще мала, доцільніше зупинитися на короткій стрижці. Для дітей постарше і для інтер’єрного декорування доречні іграшки з довгим волоссям.
 4. Формують волосяний покрив. За допомогою коробки для компакт-дисків намотують, приклеюють, фіксують, а потім ріжуть пасма необхідного розміру. По завершенню 3 – 4-х операцій з різним обсягом ниток волосся прикріплюють до лялькової голові.
 5. Роблять зачіску згідно з придуманим образом. Якщо грамотно підібраний матеріал, довжина, спосіб фіксації, то з отриманих прядок можна зварганити будь-яку зачіску.

Оформлення особи

Є різні технології, щоб надати особі обсяг і рельєфність. Це і панчішний метод, і накладки, і скульптурний текстиль. Найважливішим етапом створення особи є розпис фарбами:

 • Досвідчені майстрині рекомендують вологостійкі склади на основі акрилу. Плюс такого виду барвників – широкий колірний ряд.
 • Після того як голова буде заповнена синтепоном, на ній малюють очі, ніс, посмішку, підборіддя. Далі перевіряють симетричність розміщення цих елементів.
 • Потім, озброївшись голкою з ниткою, проводять «утяжку», формуючи опуклі і поглиблені зони. На завершальному етапі особа тонують, використовуючи олійні фарби, пастель різних відтінків.

Ростові ляльки

Такі іграшки користуються попитом у організаторів різноманітних заходів: ранків, корпоративів, рекламних акцій. Виділяють 2 категорії ростових ляльок:

 • каркасні;
 • ляльки-костюми.

На каркасі

Створення подібних виробів передбачає пристрій міцного металевого каркасу.

Щоб змайструвати саму ляльку, знадобиться багато терпіння, оскільки габарити вимагають обліку найдрібніших нюансів.

Внаслідок цього, спочатку варто розробити детальні креслення, і тільки потім переходити до виготовлення ростової іграшки.

Лялька-костюм

Даний варіант неймовірно трудомісткий у виконанні. Найбільших зусиль вимагає голова такої ляльки, оскільки її має бути зручно носити.

При створенні цього елемента, як правило, віддають перевагу поролону.

Якщо ви вирішили пошити ляльку-костюм, слід пам’ятати, що істотне значення має якісна форма, що використовується текстиль, акуратність майстрині.

Також необхідно грамотно зробити розрахунок розміру, щоб всередину виробу зміг вміститися актор.

Обереги

Інша назва обережний ляльки – мотанки. Вважається, що вона зберігає вогнище і мандрівників, а також є посередником між живими і їх нащадками.

Раніше її передавали від дітей до внуків.

Ключові особливості оберега:

 • пряжа намотується на обличчя у вигляді хреста;
 • очі, брови, ніс, рот не передбачені;
 • приступати до роботи слід з позитивним настроєм;
 • виконуватися мотанка повинна за день.

Ляльки з ПВХ тари

Досить гарні речі виходять, якщо комбінувати пляшки з пластику з матеріалами різного формату.

Причому їх можна використовувати в ролі як основи, так і базових фрагментів. Такі ляльки сподобаються дітям будь-якої вікової групи.

Для малюків варто змайструвати брязкальце. Робиться вона просто:

 • В пляшечку треба налити води або засипати крупи.
 • Потім її потрібно «нарядити» в костюм, зображує яке-небудь тварина або улюблений казковий персонаж.
 • Хлопцям постарше можна зробити пупса. Потрібна пляшка об’ємом 1 л для тулуба, панчіх для голови та кінцівок, гудзики для очей, пряжа для зачіски, наповнювач, нитки.
 • Для кріплення волосся і очей краще використовувати клей.

Дошкільниця прийдуть в захват від ляльки-подружки, зрощеної з ПВХ тари малого розміру. Алгоритм дій:

 1. Підготувати два тканинних гуртка. Діаметр повинен бути різним.
 2. Обтягнути ними горлечко і решту пляшки.
 3. Мотузку довжиною 20 см зшити посередині. Це будуть ручки.
 4. Прикрасити їх рукавами «ліхтариками».
 5. Створити голову з тканини тілесного кольору. Оформити особа. Зробити волосся з пряжі.

Паперові ляльки

Такі вироби вважаються найбільш простими. Незважаючи на це, вони виглядають чудово.

В якості заготовок спочатку використовували барвисті картинки персонажів у красивих одязі, наклеєні на картонну основу. Зараз же застосовують різноманітні види паперу.

Порядок створення:

 • намалювати силует іграшки на щільному папері;
 • акуратно вирізати по контуру і розфарбувати;
 • забезпечити ляльку нарядами зі спеціальними клапанами для фіксації на тілі.

Подібна творчість допомагає дитині розвинути дрібну моторику і уяву, вчить його бути посидючим і терплячим, покращує соціальні навички.

Тому, якщо в сім’ї є діти, їх неодмінно варто ознайомити з процесом виготовлення ляльок з паперу. Ставши дорослими, вони з задоволенням будуть згадувати час, проведений за таким рукоділлям.

Змайструвати ляльку своїми руками в домашніх умовах зможе кожна господиня. Потрібно лише підібрати техніку згідно своїм навичкам і знанням, і строго слідувати обраної інструкції.

Фото саморобної ляльки