Пластилінографія для дітей (81 фото) – шаблони та трафарети на заняття і творчий розвиток здібностей дітей

Детальна інструкція по пластилинографии для дітей. Користь заняття, необхідні матеріали і вибір технік малювання: пряма, вітражний, модульна, контурна, фактурна і багатошарова. Пластилінографія для дітей — шаблони, майстер-класи і картинки в дитячий сад для дітей 3, 4, 5, 6, 7 років

Весело і продуктивно провести час зі своєю дитиною допоможе пластилінографія— незвичайний вид творчості, який сподобається і дітям, і дорослим.

Заняття пластилинографией підійдуть людям в будь-якому віці, але особливо актуальні і корисні для дітей від 2 до 8-10 років.

Що це?

Пластилінографія – декоративно-прикладне мистецтво, що поєднує в собі техніки малювання та ліплення з пластиліну.

На відміну від інших видів малювання, тут не знадобляться такі інструменти, як ластики, фарби, кисті або олівці.

Красиві і яскраві картини пластилінографія дозволяє створити за допомогою двох простих матеріалів – пластилін і щільний аркуш паперу.

У цій техніці можна створювати пейзажі, зображення тварин, рослин, комах, штучних об’єктів і будь-яких інших явищ.

У чому користь?

Малювання пластиліном має багато переваг:

 1. Розвиває дрібну моторику, посидючість та уважність. Робота з дрібними деталями розширює сенсорний досвід дитини, привчає концентруватися на завданні і підготовляє руку до листа, роблячи її більш сильною і спритною, а руху – акуратними і чіткими. Всі ці навички незамінні в навчанні.
 2. Благотворно впливає на нервову систему. Творчість дозволяє дитині не тільки відпочити, але і висловити накопичені емоції, зняти розумове та фізичне перенапруження після школи.
 3. Розширює кругозір, розвиває фантазію та творчі здібності. Займаючись ліпленням, дитина вчиться поєднувати кольори, створювати композицію з об’єктів різних розмірів і придумувати власні сюжети для картин.

Основні матеріали

Пластилінографія не вимагає багато витрат. Головні матеріали для вироби – це:

 • Кольоровий пластилін. Для дитячої моторики найкраще підійде м’який пластилін: його легше розім’яти, скачати і розподілити по полотну. На малюнок нерідко йде багато матеріалу, тому варто відразу запастися великим набором.
 • Щільний матеріал. Основа для ліплення повинна бути щільною, інакше виріб прогнеться під вагою пластиліну. Зазвичай в якості полотна використовують щільний папір або картон, але підійде і пластмаса або оргскло.

Додаткові матеріали

У цілому всю роботу можна виконати виключно за допомогою картону та пластиліну.

При бажанні можна використовувати й інші засоби, щоб урізноманітнити виріб або спростити процес малювання:

 • Різні прикраси. Серед них може бути бісер, намистини, стрази, гель з блискітками, прості та кольорові олівці, аплікації, створені за допомогою тонкого кольорового паперу і ножиць, і інше. Іноді композицію доповнюють і природними матеріалами –черепашками, шишками, насінням квітів.
 • Трафарети. Дошкільнятам в силу віку непросто придумати свої сюжети. Щоб полегшити творчий процес, можна взяти участь в малюванні або використовувати трафарети – роздруковані або намальовані шаблони, які допоможуть дитині наносити пластилін тільки в певному просторі на аркуші.
 • Дощечка і пластмасові ножі. Ножик допоможе акуратно відрізати потрібну кількість пластиліну, а дощечка – зберегти чистоту робочого місця.
 • Пластмасові шприци. Рівні і тонкі лінії з пластиліну створюють за допомогою шприца без голки.
 • Скалка. Незамінна, коли потрібно розкачати пластилін до тонкого і рівного шару, особливо якщо він твердий.
 • Вологі серветки. Очищають руки від слідів пластиліну.

Техніки малювання

У пластинографии використовується декілька технік.

Пряма

Один з найпростіших видів малювання пластиліном. Підходить, однак, для дітей від 3-х років.

 • Зображення створюють, заповнюючи поверхню полотна мазками різного кольору і пригладжуючи нерівності з допомогою пластмасового ножика.
 • Отримана картина виглядає так, наче її намалювали не пластиліном, а фарбами. За допомогою такої техніки легко створити будь-яке зображення.
 • Виправити помилки в такій роботі досить непросто: пластилін міцно приклеюється до паперу.

Щоб спростити собі завдання, можна малювати за трафаретом або заздалегідь вивести олівцем контури об’єкта.

Вітражна (зворотна)

Порівняння з вітражем тут невипадково: картину малюють за допомогою пластиліну, скатанного в дрібні кульки. Дрібні деталі міцно сполучають один з одним, залишаючи обсяг і нерівності.

Зазвичай для роботи використовують скло або пластмасу, на звороті яких кріплять трафарет, – за нього і виконується ліплення. Така техніка підходить для дітей у віці 4-6 років.

Мозаїчна

Принцип малювання приблизно той же, що і вітражній техніці: картину створюють з скатанного в невеликі кульки пластиліну.

Відмінність в тому, що кульки в мозаїчної техніки не опуклі, а злегка приплюснуті.

Крім того, роботу нерідко виконують не на прозорій поверхні, а на звичайному папері, причому дрібні деталі необов’язково повинні заповнювати весь простір полотна.

Плюс цієї техніки в тому, що помилку легко виправити, лише отклеив деталь і помістивши її в інше місце.

Модульна

Малюнок у цій техніці поєднує в собі різні елементи: скручений кульки, розкачані смужки і диски з пластиліну, причому неоднакового розміру.

Такий метод набагато складніше, ніж попередні, а тому підходить для дітей з досвідом ліплення з пластиліну.

Контурна

Це складна техніка, яка вимагає посидючості й акуратності, а тому підійде для старших дітей.

Малюнок у цій техніці виконується виключно з тонких ліній, розташованих близько один до одного і заповнюють весь полотно.

Саме тут і застосовується пластмасовий шприц, який значно спрощує роботу, роблячи смужки з пластиліну рівними.

Щоб намалювати картину за допомогою шприца, потрібен м’який розм’яклий пластилін. Для цього слід заповнити шприц розкатаним в руках пластиліном і помістити в гарячу воду.

Малювати можна вже через кілька хвилин.

Фактурна

Цікава техніка, яка полягає в тому, що пластилін наносять на поверхню тонким разглаженным шаром, а потім вирізують на ньому візерунки за допомогою пластмасового ножика.

Багатошарова

Картини, виконані таким способом, виходять об’ємними.

Робиться це наступним чином: заготовки з пластиліну наносять один на одного декількома шарами, розгладжуючи деякі краї так, щоб не було видно переходу однієї деталі в іншу.

Ідеї для картин

Можна зробити кілька цікавих картин. І всі вони досить прості.

Зимовий ліс

 1. Розкачайте кілька смужок з пластиліну коричневого кольору. З’єднавши їх вертикально, не забуваючи при цьому позначати гілки, ви отримаєте стовбур дерева.
 2. Замети виконайте в техніці «Пряма», заповнивши нижню частину полотна мазками білого або блакитного кольору.
 3. Розташуйте на гілках дерев скачали кульки білого або блакитного кольору – це буде сніг.
 4. Використовуйте білі або блакитні кульки також для створення снігопаду, розташувавши дані деталі по всій поверхні паперу.

Букет квітів

 1. За допомогою пластиліну, розкотив в довгу смужку, створіть бутон. Для цього складіть смужку в «равлика». Повторіть для кожної квітки.
 2. Стеблинки квітів створіть довгих «ковбасок» зеленого кольори, поєднуючи їх з бутонами.
 3. До кожного стебла додайте один або кілька листків зеленого кольору. Для цього скачайте пластилін в тонкий рівний овал, потім зробіть на ньому кілька надрізів, як на цьому аркуші: один вертикальний і кілька діагональних, що йдуть під одним і тим же кутом від основного надрізу.

Тварини

Створити тваринного варто з допомогою заздалегідь підготовленого ескізу або трафарету. Для такого зображення підійдуть будь-які техніки.

Наприклад, внутрішню частину тваринного можна заповнити і невеликими тонкими шарами пластиліну, розміщеними поруч один з одним, як в техніці «Мозаїчна».

Фото виробів з пластиліну