Пальчиковий театр (93 фото) схеми та опис дитячого саду своїми руками: орігамі, з фетру, папери

Викрійки та схеми для створення лялькового театру на пальцях своїми руками з покроковим описом. Театр з паперу, фетру, щільної тканини і в’язаний гачком. Мега-підбірка фото. Пальчиковий театр — роздрукувати шаблони і схеми, викрійки пальчикового театру своїми руками, фото ідеї

У сучасної дітвори багатий вибір іграшок різних варіантів. Незважаючи на це, часом батьки чують фрази — «я не знаю, у що пограти», «мені нудно».

Щоб розвеселити дитину і зайняти його дійсно корисним справою, зверніть увагу на пальчиковий театр. Він підходить дітям різного віку і корисний для розвитку.

Історія появи пальчикового театру

Цей формат розважально-розвиваючої гри для дітей — набір з маленьких лялечок, які надягають на пальці.

У такому вигляді малюкам підносять цікаві та повчальні історії, розповідають казки. Як правило, використовуються персонажі з дитячих книжок, мультфільмів, байок.

Коли вперше з’явився пальчиковий театр?

Ще в Стародавньому Римі, Греції та Єгипті люди зверталися до богів через ляльки. Пізніше з’явилися лялькові вистави, розігруючи різні сцени з життя чи літератури.

Згодом почали робити мініатюрні ляльки, які одягали на руку або пальці, і також використовувалися в театральній формі.

«Позитивний вплив пальчикового театру на розвиток дитини почали помічати ще у II столітті до нашої ери».

З того часу, цей формат гри використовують в освітніх і розвиваючих цілях для дітей.

На який вік розраховані пальчикові ляльки?

Міні-театр на пальцях рекомендований дітям різного віку — від 1 року до 5-6 років. Заняття можна проводити в будь-яких умовах, наприклад, на відпочинку в парку.

Чим корисний пальчиковий театр для малюків?

Через імпровізовану гру діти вчаться сприймати сюжет з казок, витягуючи з них життєві уроки.

Також в ігровій формі вони бачать, як потрібно вирішувати складні ситуації, краще розуміють різницю між «добре» і «погано».

Переваги пальчикового театру для розвитку дитини:

 • розвиває дрібну моторику;
 • стимулює мовленнєвий і розумовий процес;
 • знайомить з сприйняттям простору;
 • покращує розуміння руху і сторін;
 • стимулює пам’ять;
 • покращує концентрацію, реакцію;
 • допомагає збільшувати словниковий запас;
 • розвиває артистизм, комунікабельність, креативність.

Чому потрібно залучати друзів до гри?

У процес важливо включати братів, сестер, друзів по садку. Колективна робота вчить спілкуватися, співпереживати, надавати підтримку та дружню допомогу.

У великій компанії дитина забуває про свої страхи, перестає соромитися і хвилюватися.

Різновиди моделей ляльок для театру

Для лялькового театру використовуються різні матеріали. Підійде навіть білий папір і кольорові олівці.

Чи можна зробити ускладнені моделі — персонажі, пов’язані гачком, вирізьблені з дерева або зліплені з пластиліну.

Прості моделі персонажів

Виріжте з звичайного паперу вигнуту смужку — це буде змійка. На півколі намалюйте мордочку зайця або лева. Кольорові олівці або фломастери допоможуть робити таких персонажів трохи яскравіше.

Більш креативний варіант — взяти декілька аркушів різнокольорового паперу і вирізати з неї повноцінні фігурки тварин, птахів або фруктів.

Паперові ляльки цікаво виглядають в стилі орігамі. Вони виходять об’ємніше.

Більш ускладнений варіант — моделі з фетру. Це щільна кольорова тканина, яка ідеально підходить для пальчикових іграшок.

Для цього варіанту знадобляться викрійки, нитки, голки, клей і додаткові прикраси, наприклад, вічка або намистинки.

Складні моделі для пальчикового подання

Ляльки з дерева, пластиліну або пов’язані гачком вважаються більш складними в процесі підготовки. З ними впорається тільки дорослий, при цьому дитину можна підключити для допомоги.

Такі ляльки виглядають зовсім як окремі іграшки — вони об’ємні, в декорі використовуються різні матеріали — муліне, бісер, мереживо, стрічки і т. д.

Фігурки з пластиліну можуть зробити і діти. Вони проявлять всю свою фантазію, коли буде створити власного персонажа. Лялечки з пластиліну потрібно насадити на наперсток.

Для вирізання ляльок з дерева знадобиться спеціальне обладнання та професійні навички.

Фігурки потрібно відшліфувати, покрити лаком, розмалювати фарбами, приклеїти елементи декору. Також буде потрібно час, щоб лялечка висохла.

Вибір сцени для пальчикового театру

Ляльковий театр, як і справжній, ефектніше виглядає у відповідній локації.

Сцена доповнює антураж казки, виступає як додатковий елемент для сприйняття. Її можна використовувати як місце для зберігання всіх театральних іграшок.

Плоска сцена у вигляді книжки

Простий варіант театрального фону — з двох квадратів або прямокутників, як книга. Її можна зробити із щільного фетру різних відтінків.

На ній потрібно зобразити, наприклад, дерева, сонечко і хмари. Або вирізати фігурку будиночка і квіткової клумби.

Об’ємна сцена з фетру

З 3 аркушів щільного фетру можна створити об’ємні декорації, більш стійкі. Три частини прошити між собою, буквою «П», а в центральному вирізати велике віконце.

Такий варіант більше схожий на справжню сцену. Головний фасад можна задекорувати тканиною, як лаштунками.

Як робити викрійки для міні-театру?

Перед початком викрійки потрібно дізнатися, які види пальчикових театрів існують. Це допоможе визначити майбутнє напрям і стиль.

Види театру на пальцях

 • Іграшки, які надягають зверху пальця.
 • Персонажі з круглими отворами внизу, в які вставляються два пальці — для створення ніжок персонажа.

Як зробити викрійку самому?

Першим ділом, визначте, яких персонажів хочете створити. Намалюйте або роздрукуйте їх образ на папері. Виріжте деталі — ручки, ніжки, вушка, ріжки і т. д.

Сформуйте з «тулуба» циліндр або конус, приклейте на нього інші деталі — так фігура буде виглядати об’ємнішим.

Використовуйте різні матеріали, щоб лялька вийшла цікавою та оригінальною.

Створення персонажів казки «Колобок»

У першу чергу потрібно підготувати героїв — Колобок, бабуся і дідусь. З тварин це будуть ведмідь, вовк і лисиця. Також потрібна сцена з декораціями.

Як зробити ляльки персонажів казки?

 • Колобок. Два жовтих кола зшити з фетру не до кінця. Очі, щічки і посмішку можна малювати фломастерами або вишити нитками.
 • Бабуся і дідусь. Для людських персонажів треба підготувати: одяг, голову, волосся, руки. Кольори вибирайте за бажанням. Фрагмент волосся приклеїти на бежевий коло — особа. На ньому намалювати очі, ніс, посмішку. Голову пришити до одягу. Руки пришити до рукавів. Речі прикрасити за бажанням — пришити ґудзик, намалювати кишені, візерунки і т. д.
 • Ведмідь, вовк і лисиця. Для них взяти фетр коричневого, сірого і помаранчевого кольорів. Для станів вирізати гуртки і згорнути у вигляді конуса. Вирізати вушка — у ведмедя круглі, у лисиці і вовка — загострені. Мордочки вирізати гуртками і приклеїти намистинки для очей, носиків.
 • Сцену використовувати у вигляді книги — на одній частині зробити аплікацію у вигляді будиночка і стежки. На іншій — ліс з дерев, сонечко, кілька каменів.

Створення персонажів казки «Ріпка»

У цьому творі головні персонажі — ріпка, собачка, котик, мишка, онука, бабуся і дідусь. На сцені потрібно зобразити ще хатинку.

Процес підготовки ляльок з казки:

 • Ріпка— зшити 2 овальні частини жовтого кольору, залишивши місце для пальця. Для об’єму можна додати всередину трохи синтепону або вати.
 • Мишка. Знадобиться сірий і білий фетр. З сірого фетру вирізати коло, згорнути конусом — це буде тулуб. Вирізати 3 кола. 2 з них — це вуха. Вирізати 2 білих кола поменше і приклеїти їх у центр сірих гуртків. На третьому намалювати мордочку — чорними намистинками вказати ніс і очі. Вуса прошити чорною ниткою.
 • Мишка. Для неї потрібен фетр сірого і білого відтінків. Тулуб зшити з двох частин сірого кольору. Животик зробити білим або бежевим. Очі прикрасити чорними намистинками.
 • Бабуся і дідусь. Принцип створення аналогічний з персонажами казки «Колобок».

Як правильно грати в пальчиковий театр?

Привчати до розвивальної гри потрібно з раннього віку і поступово збільшувати складність — додавати більше персонажів, багатослівні діалоги, підключати до процесу виготовлення ляльок.

Традиційна техніка гри

Ляльки надягають на пальці — один або декілька. Причому вони повинні бути широко розставлені, а незадіяні зібрані в кулачок. Акторові потрібно рухати пальцями в такт «мови» персонажа.

Поступово можна ускладнювати гру, використавши всі пальці.

Крокуючі пальчикові ляльки

Ця методика підійде для плоских викрійок, у яких внизу є два отвори для пальців. Персонаж як би крокує «ніжками». Для такої гри потрібно інше положення кисті.

Крокуючий формат відмінно підійде для спортивних сюжетів, наприклад, гра у футбол або бігу.

Пальчиковий театр — давня методика для розвитку дитини в ігровій формі.

В умовах цікавого подання і підготовки до нього, діти вчать відточувати багато навичок — моторику, пам’ять, посидючість, креативність.

Міні-театр на пальцях допомагає дитині розкрити свій талант і ефективніше підготуватися до навчання.

Фото пальчикового театру